Kâr amacı gütmeyen küresel bir kuruluş olan Better Cotton Initiative (BCI) veya kısaca Better Cotton, dünyadaki en büyük pamuk sürdürülebilirlik programıdır. Better Cotton ağında çiftçiler, çırçır işletmeleri, iplikçiler, tedarikçiler, üreticiler, marka sahipleri, perakendeciler, sivil toplum kuruluşları, bağışçılar ve hükümetler gibi birçok farklı alandan dünya çapında 2500’den fazla üye mevcuttur.

Better Cotton Standart Sistemi, sürdürülebilir pamuk üretimi ve tedariğine yönelik, sürdürülebilirliğin çevresel, sosyal ve ekonomik öğelerini kapsayan bütünsel bir yaklaşımdır.

 

 • Better Cotton Principles&Criteria – Better Cotton İlke Ve Kriterleri

Better Cotton Standart Sisteminin kritik bir bileşeni, Better Cotton’un küresel tanımını yedi yol gösterici ilke aracılığıyla ortaya koyan Better Cotton İlke ve Kriterleridir.

Better Cotton Çiftçileri bu ilkeleri izleyerek pamuğu kendileri, toplulukları ve çevre için daha iyi olacak şekilde üretmektedirler.

Bu yedi ilke aşağıdaki gibidir:

 • Bitki Koruma
 • Su Yönetimi
 • Toprak Yönetimi
 • Biyoçeşitlilik
 • Elyaf Kalitesi
 • İnsana Yakışır İş
 • Yönetim Sistemi

Lima Certification olarak Çiftçi ve Pamuk Arazilerinin 3. Taraf Doğrulama Denetimlerini gerçekleştirmekteyiz.

 

 • Better Cotton Chain of Custody (COC) Standard – Better Cotton Gözetim Zinciri Standardı

Better Cotton Gözetim Zinciri Standardı, Better Cotton arzını taleple birleştiren temel çerçevedir.

Better Cotton Gözetim Zinciri Standardı, Better Cotton’un tedarik zinciri boyunca Better Cotton yetiştiren çiftçilerden, onu tedarik eden şirketlere kadar ilerleyişini gösteren dokümantasyon ve kanıtları oluşturur. Better Cotton Perakendecisi ve Marka Üyeleri tarafından talep edilen Better Cotton hacminin, herhangi bir zaman diliminde lisanslı Better Cotton Çiftçileri tarafından üretilen Better Cotton hacmini aşmamasını sağlar.

Better Cotton Gözetim Zinciri Standardı aşağıdaki yapı taşlarından oluşur:

 1. Giriş ve Gözetim Zinciri Gereklilikleri
 2. Yönetim Sistemi Gereksinimleri
 3. Satın Alma, Malzeme Girişi, Depolama ve Üretim
 4. Satışlar ve Ürün Çıkışı
 5. Girdi ve Çıktıların Hacim Mutabakatı
 6. CoC Tedarik Zinciri Modelleri

Better Cotton Gözetim Zinciri Standardı gereklilikleri, fiziksel Better Cotton satın alan veya satan ya da Better Cotton Kütle Dengesi siparişlerini yerine getiren tüm tedarik zinciri kuruluşları için küresel olarak geçerlidir. Bunlar arasında (ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere) ham pamuk, çırçır, tüccarlar, iplik fabrikaları, kumaş fabrikaları, boyahaneler, iplik ve/veya kumaş tüccarları, son ürün üreticileri, aracılar ve kendi üretim yeteneklerine sahip perakendeciler ve markalar bulunmaktadır.

Kuruluşlar programa katılmadan önce Better Cotton Ekibine başvuruda bulunmalıdır.

Başvuruda bulunan kuruluşların başvurusu incelendikten sonra verilmiş olan bilgilere göre kuruluşa bir kategori atanacaktır:

Kategori A – Düşük riskli olarak sınıflandırılan kuruluşların programa girdikten sonraki 3 yıl içinde değerlendirilmesi gerekecek ve Better Cotton ekibi tarafından sürekli izleme ve doğrulama çalışmalarına tabi tutulacaktır.

Kategori B – Programa girdikten sonraki 12 ay içinde uzaktan veya yerinde değerlendirme yapılması gerekmektedir. Çırçırcılar için bu durum, mevsime bağlı olacaktır ve bir mevsim içinde gerçekleşmesi gerekecektir.

Kategori C – Kuruluşun fiziksel olarak izlenebilir Better Cotton ticaretine başlayabilmesi için yerinde fiziksel bir değerlendirme yapılması gerekmektedir.

 

Lima Certification, Better Cotton Initiative tarafından Onaylanmış bir Üçüncü Taraf Denetim Firmasıdır.

Daha detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak için bizlere ulaşabilirsiniz.